Tünetek és kezelési lehetőségek

Minden korosztályt érinthet, kiválthatja húzódás, gyulladás, meszes lerakódás, sérülés, stressz. Súlyos esetben a fájdalom olyan mértékű lehet, hogy mozgáskorlátozottsághoz is vezethet. A kar kinyújtása vagy felemelése is megterhelő lehet.

Hogyan kezelhető hatékonyan a probléma?

Mielőtt a vállfájás kiváltó okaira kitérnénk nézzük meg közelebbről a váll felépítését. Váll alatt nem egyetlen ízületet értünk, hanem az egész vállövet. Ízületek, szalagok, izmok, és csontok összességét.

A vállöv csontjait:

  • kulcscsont
  • lapocka
  • felkarcsont

A felkarcsont ízülete a vápába illeszkedik létrehozva ezzel a vállízületet. Testünkben a vállízület biztosítja a legnagyobb mozgástartományt, a vállízületen pedig több izom is keresztülhalad és tapad.

A fájdalom okai lehetnek:

Ízületi gyulladás sportolók és nehéz fizikai munkát végzők között egészen fiatalon is kialakulhat. Azonban a középkorúakat már sokkal szélesebb körben érinti, nem csak a sport vagy a fizikai munka kapcsán.

A vállizomban kialakuló meszes lerakódás az ízületi porc anyagcseréjének a problémája. A fájdalom egy-egy hirtelen mozdulat után tapasztalható. Van, hogy 3-4 hét után a panaszok enyhülnek vagy el is múlnak, de súlyosabbá is válhatnak, és még nyugalmi helyzetben is tapasztalható a fájdalom. Jelentősen korlátozódik a váll mozgásának tartománya.

A stressz az izmokat és az ízületeket is megfeszíti. Az izomtónus keményebbé válik, és ezáltal az ízületekre folyamatos terhelés nehezedik. A folyamatos fájdalom, frusztrációt és további feszültséget okoz, amely szintén növeli a stresszt és egy öngerjesztő folyamat indul be. Éppen ezért a stressz sem elhanyagolható tényező a vállfájdalom okai közül.

A vállfájdalom több módszerrel is eredményesen kezelhető.

A vállizmok masszázzsal is jól kezelhetők. Simító, körkörös gyúró, dörzsölő fogásokkal csökkenthetők a stressz izomra gyakorolt hatásai és a sérülések, húzódások utáni rehabilitációban is nagy szerepe van ezeknek a mozdulatoknak.

A gyógytorna a sérült vállízületek és vállizmok helyreállításában segít. A gyógytornász olyan gyakorlatokat mutat, amelyek rendszeres végzése elősegíti a regenerálódást.

A manuálterápia egy passzív részvételt igénylő kezelési módszere a vállfájdalmaknak. Nem kell önállóan gyakorlatokat végezned, a manuálterapeuta olyan speciális fogásokat alkalmaz, melyek gyógyító hatással bírnak a váll ízületeire és izmaira.